Wybierz najlepszy oczyszczacz powietrza dla siebie

Powietrze, którym oddychamy w pomieszczeniach może być 10 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Na szczęście na rynku jest wiele oczyszczaczy powietrza, które mogą pomóc w usunięciu typowych zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń, takich jak kurz i alergeny. Kupując oczyszczacz powietrza, pamiętaj o celu zakupu. Należy również zwrócić uwagę na rodzaje metod filtracji, które są dołączone do oczyszczacza, a także na poziom hałasu i ogólny koszt produktu. Pamiętając o tych wszystkich kwestiach, będziesz na dobrej drodze do znalezienia najlepszego oczyszczacza powietrza dla swoich potrzeb i budżetu.

3 Ważne cechy, które należy sprawdzić

Choć większość oczyszczaczy powietrza ma pewne wspólne cechy, jest kilka, na które zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę.

  • Poziom hałasu - Oczyszczacze powietrza mają za zadanie oczyszczać powietrze w pomieszczeniach, a nie sprawiać, że będzie ono głośniejsze. Upewnij się, że ten, który bierzesz pod uwagę, ma stosunkowo niski poziom hałasu, który nie będzie Cię drażnić podczas snu lub gdy próbujesz czytać lub pracować w cichym otoczeniu.

  • Wymiana filtrów - Choć filtry oczyszczacza powietrza można czyścić ręcznie, warto wiedzieć, jak często trzeba będzie je wymieniać. Niektóre oczyszczacze powietrza mają wbudowany system przypominania, dzięki czemu można wymieniać filtry, gdy wymagają one wymiany.

  • Typ oczyszczacza powietrza - Jak już wspomnieliśmy, nie wszystkie oczyszczacze powietrza są sobie równe. Upewnij się, że wybierasz taki, który najlepiej spełni Twoje potrzeby.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

  • Oczyszczacze powietrza HEPA - To jedne z najczęstszych typów oczyszczaczy powietrza. Oczyszczacze powietrza HEPA zazwyczaj wykorzystują kombinację metod filtracji, aby usunąć z powietrza duże cząstki, bakterie, alergeny i zapachy.

  • Oczyszczacze powietrza UV - Jak sama nazwa wskazuje, oczyszczacze powietrza UV wykorzystują światło ultrafioletowe do wychwytywania i zabijania bakterii i wirusów unoszących się w powietrzu wewnątrz pomieszczeń. Oczyszczacze powietrza UV mogą być naprawdę pomocne dla osób z alergiami, posiadających zwierzęta domowe lub narażonych na kontakt z kimś, kto jest chory.

  • Jonowe oczyszczacze powietrza - jonowe oczyszczacze powietrza mają za zadanie zatrzymywać duże cząstki, takie jak kurz i alergeny w powietrzu wewnątrz pomieszczeń. Robią to poprzez tworzenie statycznego ładunku jonów. Jony te następnie przyciągają i zatrzymują cząsteczki w powietrzu.